Matki pszczele – hodowla

Matki pszczele – hodowla

Pszczela pasieka to tysiące osobników, które mają do stworzenia własne określone zadania. Są to więc robotnice odpowiadające między innymi za zbieranie pokarmu czy również trutnie odpowiadające za zapładnianie samic. Warto dodać jednak o tym, że główną rolę odgrywa mamunia pszczela.

Właściwie każdy pszczelarz perfekcyjnie zdaje sobie sprawę, że jest ona podstawą każdej pasieki jak również jej prawidłowego funkcjonowania. Stąd też warto korzystać z oferty doświadczonych hodowców, którzy oferują między innymi matki pszczele dostępne w różnych rasach.
Matki pszczele do pasieki – na co zwrócić uwagę?
Z całą pewnością decydując się na matki pszczele do naszej pasieki musimy zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Warto wybierać wyłącznie osobniki pochodzące ze sprawdzonych oraz uznanych hodowli, które posiadają tak pożądane przez hodowców cechy jak przykładowo wysoka miodność czy także łagodne zachowanie. Jest to najważniejsze, ponieważ matki odpowiadają za przekazywanie cech potomstwu, a więc następnym pokoleniom pszczół w pasiece. Warto być świadomym również o tym, aby wybrać odpowiednią rasę. Hodowcy oferują w głównej mierze matki takie jak mama pszczela włoszka. Ale znajdziemy również inne rasy np tj. krainki czy także sklenar. Pamiętajmy też o tym, że są to matki pszczele unasiennione. Jest to najistotniejsze jeżeli zależy nam na tym, ażeby pasieka dobrze się rozwijała i pojawiały się nowe osobniki. Takie zapłodnienie matek powinno przebiegać w sposób kontrolowany z zastosowaniem należycie dobranych linii trutni.

Polecamy: matki pszczele.

Share

Dodaj komentarz