Co jeść po usunięciu woreczka żółciowego?

Co jeść po usunięciu woreczka żółciowego?

Dolegliwości związane z woreczkiem żółciowym czy wątrobą są bardzo bolesne i nieprzyjemne. Najczęściej wiąże się to z mocnym bólem w nadbrzuszu. Coraz częściej ból promieniuje też pod łopatkę.

Jeżeli dolegliwości bólowe nie ustają, powinno się niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Leczenie zazwyczaj ma charakter farmakologiczny, w ostateczności woreczek żółciowy może być usunięty. Jednym z najważniejszych elementów terapii chorób woreczka żółciowego jest dopasowana dieta. Warto zatem poznać więcej informacji na temat woreczek żółciowy dieta.
Jaką dietę używać na woreczek żółciowy?
Wiele ludzi zastanawia się, jak wspomagać wątrobę po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Otóż jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest stosowanie się do zasad diety przewidzianej po usunięciu woreczka. Podstawowa zasada diety po usunięciu woreczka żółciowego to potrawy lekkostrawne oraz ograniczenie ilości spożywanego tłuszczu. Co za tym idzie, dieta powinna być bogata głównie z dużej ilości świeżych warzyw i owoców, które są skarbnicami witamin, minerałów a także makro i mikroelementów, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, a zatem także na działanie układu pokarmowego. A dodatkowo, dieta na woreczek żółciowy powinna być oparta na potrawach gotowanych i duszonych, a nie smażonych. Warto więc przestawić się na gotowanie na parze, co w znaczący sposób ogranicza ilość wykorzystywanych tłuszczy. Z diety nie trzeba w pełni usunąć mięsa, niemniej jednak warto wybierać jego chude odmiany, tj. drób, królik czy polędwiczki.

Zobacz również: jak wspomagać wątrobę po usunięciu pęcherzyka żółciowego.

Share

Dodaj komentarz