Kiedy konieczna jest wizyta u rehabilitanta

Kiedy konieczna jest wizyta u rehabilitanta

Mamy w rodzinie problem dlatego musiałem dużo postudiować o stawach i kościach. Boleści stawów często kojarzą nam się z przygarbionym seniorem idącym o lasce, który ma cierpienia na zwyrodnienie kolan lub bioder. Tak jak mój dziadek.

Ze względu na swój podeszły wiek ma wysłużony organizm i nie jest ten organizm w stanie zapewnić odpowiedniej ilości substancji i składników jak na przykład. kolagenu, wapna -a wiec niezbędnych do prawidłowej pracy kości i stawów. Poczytałem w temacie medycyny i okazuje się jednak,iż owy problem bolesności stawów tyczy się również w Trójmieście osób młodych i wysportowanych. Popytajcie znajomych, którzy regularnie chodzą na siłownie, grają w tenisa albo biegają. Jestem pewien, że niemała część z nich doświadczyła albo wciąż doświadcza bólu stawów zarówno w trakcie uprawiania sportów. A przecież wysiłek i zajęcia sportowe mają być dla ludzi przyjemnością, ucieczką od stresu i tego co przykre i bolesne.
Do prawidłowej pracy stawów niezbędnych jest kilka rzeczy jak odżywianie. i to właściwe bo ma wpływ na sprawność stawów. Ciekawą rolę dla ciała odgrywa tu kolagen, fosfor , a oprócz tego wapń, witamina K , a oprócz tego D3 na kości, zioła jak Litozyn, witamina C oraz dodatkowo kwasy omega z ryb. Ważne jest wiele elementów jak przykładowo. dobre jedzenie jak mięso z chrząstkami, nabiał jak jajka no i dowiedziałem się, iż warzywa , a dodatkowo zdrowa, bardzo dobrze odżywiona chrząstka stawowa, dopasowana ilość i jakość mazi stawowej oraz sprawnie działające ścięgna i mięśnie otaczające dany staw. No mój dziadek biegać już nie będzie ale ja zamierzam. W przypadku sportowców to przede wszystkim bóle są w stawach kończyn jak biodrowych , a dodatkowo skokowych i w wielu sytuacjach tu – w stawach kolanowych. Więc jak o te stawy, chrząstkę zadbać? Tak naprawdę to poczytałem i nie ma potrzeby zagłębiania się w dokładną budowę i fizjologię oraz dodatkowo ruchy naszych stawów, bo co najbardziej istotne – co zrobić żeby ból stawów minął , a ponadto ażeby ogólnie rzecz ujmując się nie pojawił bo doczytałem że potem boli także kręgosłup.
Przestrzegać trzeba zaleceń fizjoterapeuty Pawła Michałowicza, którego poznałem gdy były dylematy z dziadkiem. pomógł nam. Zatem w zwyczajnym życiu powinniśmy z dobrym skutkiem zadbać o kwestie naszych stawów-
jak rozgrzewka przed chodem, spacerem albo sportem, gdyż taka dopasowana rozgrzewka przygotowuje stawy i mięśnie do sportowego wysiłku. Rozstrzygnięciem jest wykonanie powolnych ćwiczeń a potem rozgrzewki dynamicznej, unikając statycznego stretchingu przed podjęciem właściwego wysiłku. Niezwykle ważny jest zakres ruchu w poszczególnych stawach- kolanowym, skokowym i biodrowym no i miednica. Ważnym jest, aby skorzystać z całego danego nam zakresu ruchu, w pełni wykorzystywać sposobów naszego ciała. Co istotne w wyniku kontuzji, bólu dochodzi do ograniczenia ruchu w jednym stawie a to ma negatywny wpływ na inne stawy i prowadzi do kłopotów. Dowiedziałem się od fizjoterapeuty Michałowicza, iż dlatego tak ważne jest wspomniane uprzednio rozciąganie stawów a czasem kręgosłupa gdyż utracony zakres ruchu w kościach wcale nie jest tak łatwy do przywrócenia.
A po wysiłku ważny jest wypoczynek, bo powinno się pozwolić swoim stawom odpocząć i zadbać o jakość tego wypoczynku. W tym samym momencie po treningu lub spacerze seniora pamiętaj o właściwym stretchingu czy popularnym jakiś czas temu i dającym efekty masażu rehabilitacyjnym. Dzięki temu masażu- mięśnie i więzadła otaczające staw będą miały odpowiednie napięcie. Nie zapomnij także o odnowie biologicznej nawet na saunie lub basenie a również czasami o masażyku w w domowym zaciszu. Można robic też prysznic- naprzemiennie wykorzystując natryski- ciepło albo zimno.
Odpowiedni trening i bardzo dobre obuwie a więc stosownie wybrane buty, które pełnią funkcję zarówno amortyzacyjną jak i stabilizującą. Powinno się poradzić się ortopedy lub rehabilitanta z Gdańska. Zaś ćwiczenia albo spacery to głównie dobór wysiłku do możliwości seniora, bo u mojego dziadka jest ciężko dosłownie z dłuższym spacerkiem. Lecz jestem spokojny oraz dodatkowo cierpliwy bo dziadek ma ochotę a Jego stawy, jednakowo jak cały organizm, potrzebują czasu by zaadoptować się do obciążeń i chodzenia. Dowiedziałem się od dobrego rehabilitanta, że istotne jest urozmaicenie treningu- o trening siłowo rehabilitacyjny, który zwiększa siłę mięśni otaczających staw i wpływa na gęstość kości.
Część dolegliwości kości oraz dodatkowo stawów spowodowana jest ciągłym chodzeniem albo bieganiem w Trójmieście na twardych, płaskich powierzchniach a dużo ich na przykład. w Gdynii. O ile mamy taką sposobność to warto urozmaicić nasz trening o biegi i spacery na przykład w lesie w Sopocie albo Gdyni albo w Gdańsku-Oliwie. To nie tylko i wyłącznie profilaktyka bolesnych stawów, niemniej jednak też bardzo dobry trening dla nóg i świeże powietrze.
Istotna jest także prawidłowa waga, bo w dodatku kilogramów naszego organizmu to dodatkowy nacisk na kręgosłup, kości , a oprócz tego powierzchnie stawowe co prowadzi do szybszej degradacji kolagenu i chrząstki stawowej a więc wystąpienia bólu w kolejnej perspektywie. Co interesujące żeby zgubić zbędne kilogramy można pływać na basenie albo w morzu.
Tyczy to nas morskich mieszkańców Gdańska z Zaspy i Wrzeszcza lub ewentualnie z Gdańska Strzyży czy też z terenu Sopotu i mieszkających w Pruszczu Gdańskim lub Gdynii Dębowa Góra lub Fikakowo.
A może w ogóle nie gorzej rzucić to bieganie w cholerę bo na starość nie będzie czego „zbierać” z naszych stawów i kręgosłupa? Cóż jak pokazują badania osoby regularnie biegające mają mniejszą skłonność do choroby zwyrodnieniowej stawów, albowiem cała istota w tym, że o kości należy po dbać jak o każdą inną część naszego ciała. Stosowanie się do powyższych zasad od fizjoterapeuty wcale nie jest takie skomplikowane, a kręgosłup oraz dodatkowo stawy na pewno odwdzięczą się sprawnym działaniem. Ażeby zaś nauczyć się słuchać tego co podpowiada nam ciało musimy mieć świadomość tego co dla kręgosłupa i stawów, kości jest miłe a co zaburza funkcjonowanie- jak bóle, obrzęki z zaczerwienieniem czy chrupanie w okolicy kręgów lub stawów. W pewnych przypadkach zamiast poszukiwać złotego środka gdzieś w Trójmieście w aptekach lub na forach w necie warto udać się do ortopedy albo dobrego masażysty od rehabilitacji.
Więcej informacji na stronie: masażysta w Gdańsku.

Share

1 komentarz

Dodaj komentarz