Maglownica jest odpowiedzialna za za sprawność kierownicy. Elementy mechanizmu kierowniczego nierzadko się psują i są w stanie się zużyć. Maglownica odpowiada za bezpieczeństwo pasażerów, dlatego należy ją zregenerować przy najmniejszym uszkodzeniu.
Najczęstszymi przyczynami zużycia maglownicy są obciążenia układu kierowniczego, które zdarzają się zbyt na prawdę bardzo często. Przyczyniać się mogą do tego jazdy po nierównościach na drogach oraz skręcanie kołami w lewo albo w prawo podczas stania w miejscu. Zużycie i obcieranie drążków kierowniczych nie amortyzują wstrząsów pojazdów w odpowiedni sposób. Sprawia to przenoszenie drgań na samą maglownicę. Przy zużyciu maglownicy mogą być wyczuwalne luzy przy kierownicy czy opór w trakcie obracania kół. Trzeba ją wówczas zregenerować.
Naprawa maglownicy jest ze stuprocentową pewnością tańsza niż jej zupełna wymiana. Jest to jednak czasochłonne. Każdą część trzeba zdemontować i oczyścić. Mechanicy mają obowiązek przeprowadzić odpowiednią diagnozę stanu technicznego, aby przeprowadzić dalsze działania. Jest to zazwyczaj szlifowanie i usunięcie zepsutych części, które należy wymienić na nowe. Części trzeba skonserwować i sprawdzić ich funkcjonalność.
Maglownica, która nie jest sprawna stwarza niebezpieczeństwo na drodze. Przez awarię maglownicy możemy utracić prawidłowy tor jazdy czy przyczepności kół do powierzchni drogi. Nie należy bagatelizować objawów zepsutej maglownicy. Może wyjść to podczas rutynowej testom sprawności pojazdu czy innej naprawy.
Zobacz: naprawa maglownicy łódź.