Zawilgocenie budynku niesie ze sobą liczne zagrożenia. Głównie długotrwałe oddziaływanie wody na jego konstrukcję może prowadzić do jej uszkodzenia. Równocześnie ściany coraz częściej pokrywają się w takiej okoliczności grzybem.
Jest to nie tylko nieestetyczne, lecz także niebezpieczne dla zdrowia. Z tego względu osuszanie budynków, w których doszło do takiej sytuacji, jest obowiązkiem. Trzeba też postarać się o postanowienie przyczyn zawilgocenia, aby nie dopuścić do powtórzenia się całego procesu.
Jeżeli istnieje podejrzenie, że powodem wystąpienia sytuacji może być wyciek wody – warto pokusić się o jego lokalizację. Działania, podjęte w tym kierunku, powinny być zlecone specjalistom. Jedynie specjalistyczny sprzęt daje możliwość bowiem na szybkie i jednoznaczne uwarunkowanie źródła wilgoci, przenikającej w obręb konstrukcji. Innowacyjne metody, tj. termowizja, nie tylko ułatwiają eliminację zawilgoceń, lecz też mogą dać pełny obraz występujących w danym obiekcie problemów. Wyciek wody i związana z nim wilgoć może być bowiem nie tylko i wyłącznie przyczyną degradacji konstrukcji budynku, lecz też prowadzić do osuwania się ziemi pod nim.
W takim wypadku samo osuszanie ścian da jedynie doraźny efekt – umożliwi na uniknięcie działania czynników szkodliwych, takich jak grzyby. Może to okazać się niewystarczające. Uszkodzenie konstrukcji przez wyciek wody w następnym ciągu będzie bowiem stanowić realne zagrożenie. Z tego względu nowoczesne metody umiejscowienia zawilgoceń budynku, takie jak termowizja, są szalenie ważne w procesie przywracania jego konstrukcji do odpowiedniego stanu.
Zobacz: termowizja.